18 травня – День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня – День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

В цей день в Україні і світі вшановують пам’ять жертв депортації кримських татар, яка призвела до масових людських жертв, завдавши непоправної шкоди кримськотатарському народу, трагічним чином вплинувши на його історичний шлях. Згідно з постановою Верховної Ради України №792-VIII від 12.11.2015 року, депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом.

До цього дня КЗ КОР «Білоцерківський краєзнавчий музей» презентує тематичну міні-виставку та онлайн проект   «Депортація кримських татар у роки Другої світової війни», в якій висвітлено жахливе свавілля радянської влади, статистичні дані депортованих кримських татар та представників інших народів, і весь той біль, який довелося пережити людям, яких змусили покинути рідну домівку.

18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар, в результаті якої було виселено 180 014 осіб. Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Згідно з даними Українського інституту національної пам'яті, протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар.

Після депортації радянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримську державність та кримських татар. 25 червня 1946 року Крим був позбавлений статусу автономії та перетворений на звичайну область РРФСР, а протягом наступних двох років понад 80% оригінальної кримської топоніміки було замінено на стандартні радянські назви.

Депортація кримських татар – один із страшних прикладів злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни.

Пам’ятаймо про цю трагедію! Підтримуймо кримськотатарський народ у цей непростий час!