28 липня – День Хрещення Русі-України

28 липня – День Хрещення Русі-України

       Хрещення Русі Володимиром Великим відбулося 988 року в Києві. Після знищення поганських ідолів і божків було проведено масовий обряд хрещення для мешканців столиці. Хрещення Русі-України оцінюється як найважливіша подія з усіх, що коли-небудь відбувалася в історії нашого народу.

       Символ християнства це натільний хрест, його різновидом є енколпіон.

       Енколпіо́н (дав.гр. ἐγ-κόλπιο(ς) – нагрудний хрест, що складався з двох частин (стулок) верхньої й нижньої, та виготовлявся із дрібних металевих пластин.

       У Білоцерківському краєзнавчому музеї на тематичній виставці «Археологічні дослідження Правобережної Київщини археологічні пам’ятки та знахідки»  представлено понад 30 енколпіонів та їх фрагментів, що знайдені на території городищ та поселень півдня Київської області Х – ХІІ ст.

       Енколпіони прийшли до Русі з Візантії. Спочатку вони були атрибутами воїнів, що носили їх на ланцюжку зі вкладеними в середину між стулками енколпіону частинками освяченої просфори (ритуальний хліб) або фрагментами мощів святих, щоб убезпечити себе від різного лиха, особливо, виступаючи в далекий похід. Згодом, енколпіон став невід’ємною частиною убору кліриків вищого сану, зокрема єпископів під час освячення. В іконописі енколпіон зображують на святих архієреях - святителях.

       Давньоруський хрест-енколпіон залишив один із значущих слідів в культурній спадщині Русі, відображав художній і духовний спосіб життя на зорі становлення християнської віри серед жителів Русі і Поросся зокрема.