День пам’яті та вшанування 75-х роковин примусового вивезення українців до Німеччини

День пам’яті та вшанування 75-х роковин примусового вивезення українців до Німеччини

          18 січня 2017 року є Днем пам’яті та вшанування 75-х роковин примусового вивезення українців до Німеччини. Адже саме цього дня  1942 року із Харкова до Кельна вирушив перший ешелон із 1117 робітниками. Із Києва перші робітники виїхали 22 січня (1500 осіб).

          Тисячі дівчат та юнаків були відправлені у німецьке рабство. “Мобілізація“ робочої сили до Німеччини досягла своєї кульмінації восени 1942 р. Тисячі білоцерківців було вивезено до Німеччини, а набір продовжувався. Щодня в Україні можна було побачити поїзди з “білими невільниками  ХХ ст.“. Всього за час “господарювання“ фашистів з Білоцерківщини було вивезено понад 10 тисяч чоловік і жінок, 3026 із них – мешканці міста. Багато з цих людей, насильно транспортованих на Захід, так і не повернулися додому.

          У Білоцерківському краєзнавчому музеї зберігаються «СПИСКИ Громадян м. Біла Церква, які в роки Вітчизняної війни були примусово вивезені до Німеччини і які нині проживають у місті /Відомості станом на 1993 рік/.»  Списки налічують 80 осіб.