До Дня захисника України відбулося тематичне свято «Козацькому роду нема переводу»

До Дня захисника України відбулося тематичне свято «Козацькому роду нема переводу»

   10 жовтня 2017 року у Білоцерківському краєзнавчому музеї до Дня захисника України відбулося тематичне свято «Козацькому роду нема переводу». Захід був проведений напередодні святкування Покрови –  згідно з історичною традицією, саме в цей день вшановується українське військо.

   На початку свята із привітанням виступила директор Білоцерківського краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України, кандидат історичних наук Діденко Людмила Михайлівна. Вона наголошувала, що на початку XVI ст. козацтво розселилося по староствах: Київському, Канівському, Черкаському, Переяславському, Білоцерківському та ін. У зв’язку з прикордонним статусом краю на населення Білоцерківщини було покладено обов’язок захищати південні кордони. У Білій Церкві як і в інших південно-українських порубіжних містах ХV ст., оселялися козаки, які  відігравали значну роль у житті Білоцерківщини. Тому наша земля була часто на перехресті військових подій у період козацько-гетьманської доби в ХVII–ХVІІІ ст.

   В кінці  ХVI ст. Біла Церква була столицею повстанців під час визвольних змагань, пов’язаних з іменем Криштофа Косинського, Северина Наливайка. А в роки  Національно-визвольної війни 1648–1657 рр. була  центром староства та Білоцерківського полку. 14 разів Богдан Хмельницький із основним своїм козацьким військом перебував у Білоцерківській  фортеці  розсилаючи по всій Україні універсали-заклики вступати до національно-визвольної боротьби.

   На Білоцерківській землі  у селі  Мазепинцях 1639 року народився славетний гетьман України Іван Мазепа. У 1704 році гетьман  оселився у Білоцерківському замку, поблизу якого заклав кам’яну Микільську церкву, що збереглася до наших часів як пам’ятник козацької доби.

   У роки незалежної Української держави на Білоцерківській землі відродилася козацька слава і був створений Білоцерківський полк та заснована Білоцерківська Січ. До Білоцерківської Січі ввійшли козацькі осередки Київщини, Чернігівщини та Полтавщини.

   Освятив захід благочинний  Білоцерківського району протоієрей УПЦ Київського патріархата Покрови Божої Матері Микола Гопайнич.

   На захід було запрошено та виступили з патріотичними промовами:

  1. кандидат  історичних наук, працівник  Білоцерківського краєзнавчого музею Бурлака Сергій Іванович
  2. учасник АТО, кандидат сільськогосподарських наук, доцента БНАУ  Судик Валерій Вікторович
  3. волонтер АТО, голова Білоцерківського об'єднання "Просвіта" Костянтин Вікторович Климчук
  4. голова громадського формування "ЩИТ" Сергій  Шкарівський
  5. учнів та курсантів гімназії №2- святкове звернення пролунало від Ані Смідонової – курсантки 8-А класу.

   В ході відкриття пролунали музичні привітання від  вокального ансамблю музею «Струни серця». Після заходу всі присутні мали змогу оглянути тематичну виставку по історії козацтва Білоцерківщини, виставку зброї від козацької доби до сучасності та філателістичну виставку  Олега Євпака «Поштові марки України  періоду 1918–1921 рр.».