Свято Меланки та Василя

Свято Меланки та Василя

13 січня – Щедрий вечір, або Меланки.

За тиждень після коляди, напередодні Нового року (за старим стилем), українці святкують Щедрий вечір. Це залишок стародавнього звичаю. За християнським календарем це день преподобної Меланії. У народній традиції обидва свята об’єднались, і тепер маємо Щедрий вечір, або свято Меланки.  

Внаслідок розбіжностей, яка існує між Григоріанським та Юліанським календарем, українці святкують Новий рік двічі на рік: офіційне святкування припадає на 1 січня, а 14 січня, яке залишилося в народній традиції важливою складовою прадавнього календарного обрядового циклу українців, сьогодні носить назву Старого Нового року.

У надвечір’я Нового року як і на Свят-вечір, готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними. На столі ковбаса, холодець, шинка і обов’язково –кутя.

Ввечері 13 січня прийнято щедрувати, а ще розповсюджений обряд «Водіння кози», що супроводжується переодяганням усіх учасників дійства. На Меланку щедрують хлопці і дівчата окремо. А останні знаходять час і поворожити. Роблять це так само як і на Андрія. Серед нашого народу існує поетичне повір’я, що новорічна ніч для віруючих людей розкриває небо, і вони можуть просити у святих все що їм забагнеться: перетворення води на вино, каменя на хліб, глини на мед.

 

14 січня – Новий рік за старим стилем, або Василя.

14 січня українці святкують декілька свят. Перше – на честь Василя Великого, архієпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій азії. Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. За церковним календарем 14-го січня також відзначають свято Обрізання Господнього. І нарешті, це також перший день Нового року за старим стилем. У цей день прийнято засівати. Засівають тільки хлопці. За народними віруваннями саме вони, а не дівчата приносять щастя в дім. Зерно після посівання збирають і віддають курям, щоб добре неслися, а горох зберігають до весни. Весною, коли повилуплюються гусенята «загодовують» цим горохом щоб великі росли.