Відбулися ХХХІІ Краєзнавчі читання

Відбулися ХХХІІ Краєзнавчі читання

      16 червня у приміщенні Білоцерківського краєзнавчого музею відбулися ХХХІІ Краєзнавчі читання ім. о. Петра Лебединцева, на яких учасники зустрічі торкнулися багатьох цікавих тем з історії Білої Церкви та прилеглих населених пунктів.

      Зокрема, Володимир Павлюченко розповів про те, які персні античних і середньовічних артефактів знаходять на Пороссі, зокрема частина їх мають зображення тварин, що свідчить про те, що їх власники належали до кочових племен. «Персні настільки різноманітні, що практично ніколи не повторюється зображення на них. Це означає, що на нашій землі було багато етносів, які пізніше злилися у один етнос русичі, а ще пізніше стали називатися українцями», - міркує Володимир Павлюченко. Практично, всі описані істориком знахідки перебувають у приватних колекціях, хоча наш краєзнавчий музей також володіє чималою кількість таких віднайдених прикрас.

      Євген Чернецький  розповів про те, які римські провінційні бронзові монети середини І – середини ІІІ ст. н. д. знаходять на Верхньому і Середньому Пороссі. Всі вони – родом з провінції Азія і свідчать про міцні тогочасні торгівельні зв’язки між країнами.

      Анатолій Бондар торкнувся теми недавнього минулого, а саме проаналізував за газетними статтями постать одного із творців більшовизму, в честь якого ще донедавна була названа одна з вулиць міста. Так ось, майбутній більшовик народився у родині єврейського купця в Черкасах. Коли йому було 3 роки, батько втопився і він лишився з матір’ю, родина була багатодітною. Вчила грамоті свого меншого брата освічена сестра. Отримав традиційну релігійну освіту, навчався в гімназії в Черкасах, а потім у Білій Церкві. Закінчив юридичний факультет Київського університету. Та, незважаючи, на освіченість і не плебейське походження, Мойсея тягло у вир політичних подій та авантюр, він спершу примкнув до меншовиків, а після Лютневої революції 1917 року перейшов на бік більшовиків. «Урицький, як він сам казав, вершив долі з революційною совістю. Не боявся розправлятися з тими, хто не поділяв ідеологію режиму. Казав так: «Я лично расстреляю контрреволюционеров и буду абсолютно спокоен»,  - розповів Анатолій Бондар. За деякими оцінками на його рахунку понад 5000 убитих. При таких життєвих підходах не дивно, що й сам Урицький був застрелений. І лише в 2010 році вулиця, яка носила ім’я кривавого більшовика у Білій Церкві була перейменована на вул. Северина Наливайка, хоча історично звалася Перша м’ясна.

      Надія Тряпіцина розповіла про старовинні млини на Ротку, а Олексій Стародуб  - про історію появи у місті водонапірної вежі, яку спроектував відомий інженер Володимир Шухов в 1929 році. Під час війни вона була зруйнована і відновлена лише у 1949 році. Таких веж по Україні лишилося 10 включно з нашою.

      Цікавими також були розповіді Олександра Мартиненка про історію кіно в Білій Церкві та Сергія Бурлаки про матеріали допитів Шевченка А.П., керівника Білоцерківського ОУНівського підпілля в 1942–1944 роках.

http://bc-news.com.ua/dozvillya/item/1703-istoriia-pokhodzhennia-monet-ta-persni-iaki-znaideni-na-porossi