Відбулися ХХХІІI Краєзнавчі читання

Відбулися ХХХІІI Краєзнавчі читання

     6 жовтня у  Білоцерківському краєзнавчому музеї відбулися XXXІІІ Краєзнавчі читання ім. о. Петра Лебединцева. 

Теми виступів усіх учасників були надзвичайно цікавими.

 

     Першим виступив краєзнавець Євген Лопатко, який  повідомив про не вручені нагороди нашим землякам – воїнам-афганцям. Не дивлячись на те що війна в Афганістані давно закінчилася, та нагороди  все ще чекають своїх героїв.

      Цікавим був виступ Євгена Чернецького кандидата історичних наук, краєзнавця, який на прикладі біографії міністра уряду УНР Дмитра Одрини, що народився у Телешівці, продемонстрував, як і за скільки поколінь українці з кріпаків «виходили» в освідчені люди. Cхожий шлях пройшли предки й Ліни Костенко. І саме сталінські репресії та голодомор обірвали цей поступовий розвиток багатьох українських родин.

     Старший науковий співробітник музею Володимир Павлюченко поділився своїми дослідженнями археологічних знахідок – підвіски-обереги у вигляді бойових сокир, які використовувалися на Пороссі від часів Готії до Русі та були знайдені на території сіл Буки і Мала Сквирка.

     Вперше у краєзнавчих читаннях взяв участь  член НСХУ, аспірант національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Нікіта Дмитренко. Молодий дослідник займається вивченням колекції графів Браницьких. В своїй роботі автор  в першу чергу намагається з'ясувати авторство творів та зробити художній аналіз портретів, які зберігаються у Білоцерківському краєзнавчому музеї. Таке досконале дослідження та виявлення подібних картин в Польських музеях робиться вперше.

     Краєзнавець Анатолій Бондар виступив з темою «Переслідування членів та кандидатів у члени ВКП(б) 1946-1947 рр. за документами Білоцерківського міськкому КП(б)У»

     Тема висвітлює події переслідування у Білій Церкві тих, кого виключали з партії. Як відомо з доповіді більшість стали «неблагонадійними», бо на думку тодішньої радянської влади не достатньо боролися в часи Другої світової війни з німцями в окупованому місті. Хтось походив з родини розкуркуленого, а хтось відмовився їхати насаджувати в селі радянський лад чи підробив документи, аби втекти з лав червоної армії, яка наводила порядки на Західній Україні

     Найбільш привернула увагу доповідь краєзнавця Олексія Стородуба про те, що ж все-таки знайшли під час проведення аварійно-ремонтних робіт, пов’язаних з перекладанням теплотраси у парку Слави в серпні цього року.

     За словами Олексія Стародуба було відкрито 4 склепи, два з яких були пошкоджені, а два добре збереглися. Там же були знайдені речі померлих, а саме: вервиці, обручка з іменем Ксаверій, монета 1880 року, лінзи окулярів, іконка, а також підошви черевиків

     Повністю ознайомитися з дослідженнями земляків ви зможете, придбавши збірник Краєзнавчих читань в Білоцерківському краєзнавчому музеї, який буде надруковано незабаром.