Всесвітній день української хустки

Всесвітній день української хустки
7 грудня, вже традиційно, відзначається Всесвітній день української хустки. Вперше його провели у 2019 році з метою демонстрування зв’язку поколінь українських жінок різного фаху, віку та національності для збереження українських традицій. Хустка це — невід'ємна частина української культурної спадщини.
 
Ще з давніх часів вона була не просто класичним національним аксесуаром, незамінною частиною гардеробу кожної дівчини та жінки, мала практичне застосування, захищаючи від холоду; але й функціонувала як знак та символ ідентичності, була родинною цінністю, передавалася від матері до доньки. А також слугувала оберегом.
 
Цей предмет гардеробу супроводжував людину впродовж усього життя. Хустки традиційно використовували, коли народжувалася дитина, а потім на хрестинах. Юнаків на проводах в армію матері або дівчата обов’язково перев’язували хустками. Вважалося, що це збереже від усіх негараздів. За часів козаччини існував звичай: кожна дівчина дарувала своєму нареченому вишиту хустку, яка символізувала вірне кохання. Коли до дівчини приходили свататися, то вона мала винести судженому хустину на знак згоди, що виходить заміж по любові. Також цей аксесуар використовували й у різних обрядах, зокрема весільних. Найпопулярніший – покриття голови нареченої. Це символізувало вихід із дівоцтва та початок заміжнього життя. Така традиція збереглася в Україні й донині. Хустка повсякчас була символом соціального статусу жінки: молодиці носили яскраві або ж білі хустки, старші жінки – темні, а вдови – чорні. Одягали хустку під очіпок.
 
У фондах КЗ КОР «Білоцерківський краєзнавчий музей» зберігається колекція хусток, яка нараховує близько ста одиниць зберігання. Це хустки з 1930-1940-х років і до сьогодення: шовкові, бавовняні повсякденні, теплі хустки, хустки-шалі, якими користувалися в холодну зимову пору. Окрасою колекції є традиційні різнокольорові квітчасті хустки, так звані «тернові» різних розмірів та періодів.
 
Особливо цінними є іменні хустки: шовкова хустка ручної роботи Двічі Героя Соціалістичної праці ланкової буряководів Виштак С.Д.
 
В експозиції представлені хустки наших землячок – учасниць підпільно-патріотичної боротьби під час тимчасової німецько-фашистської окупації Циганенко І. та Забігайло Г.
 
Співробітники музею продовжують кропітку працю по формуванню колекції одного із основних елементів жіночого вбрання – хустки.